ونیر

vener

ونیر

ونیر کامپوزیت مزایا و معایب

ونیر های دندانی درترمیم دندان ونیر در دندانپزشکی ، روکش یک لایه از ماده ای است که روی یک دندان قرار می گیرد، ونیر ها زیبایی شناسی یک لبخند را بهبود می بخشد و یا از سطح دندان از آسیب محافظت می کند.

دو نوع اصلی از مواد مورد استفاده برای ساخت یک روکش: کامپوزیت و پرسلن دندان وجود دارد. یک روکش کامپوزیت ممکن است به طور مستقیم (ساخته شده در دهان) یا به طور غیرمستقیم توسط یک تکنسین دندانپزشکی در یک آزمایشگاه دندانپزشکی ساخته شده و سپس به دندان متصل شود، معمولا با استفاده از یک سیمان رزین مانند پانویا. در مقابل، یک روکش چینی ممکن است فقط به صورت غیر مستقیم ساخته شود.

تاج زرد کامل به عنوان "بازسازی که تمام سطوح دندان کرونال را پوشش می دهد توصیف شده است.

از طرف دیگر روکش ورقه ورقه یک لایه نازک است که فقط سطح دندان را پوشش می دهد و عموما برای مقاصد زیبایی شناسی استفاده می شود.

ونیر در استفاده از پزشکی

ونیر

ونیر 

یک دستگاه پروتز است که تنها توسط نسخه تجویز شده توسط دندانپزشک آرایشی استفاده می شود.

یک دندانپزشک ممکن است یک روکش را برای بازگرداندن یک دندان تک که ممکن است شکسته و یا تغییر رنگ داده شده باشد یا در اغلب موارد چندین دندان در بالای قوس برای ایجاد یک شکل بزرگ "هالیوود" قبل از لبخند استفاده کنید.

بسیاری از افراد دندان های کوچک دارند که باعث ایجاد فضایی می شوند که به راحتی توسط ارتودنسی دندان بسته می شوند.

بعضی از مردم لبه های دندان های خود را از دست می دهند و در نتیجه ظاهر زودرس می شوند، در حالی که دیگران ممکن است دندان های دندانی / دندان هایی که به نظر می رسد کج شده اند نداشته باشند.

وینرهای چندگانه می توانند این فضاها را ببندند، دندان ها را کوتاه تر کرده و سینه ها را کوتاه کنند، مثلث های سیاه را بین دندان های ناشی از ریزش دود، رنگ یکنواخت، شکل و تقارن ایجاد کنند، و دندان ها به صورت مستقیم ظاهر شوند.

دندانپزشکان همچنین توصیه می کنند با استفاده از وینرهای چینی نازک برای تقویت دندان های فرسوده [نیاز به استناد]. این نیز به دندان های زرد که سفید نمی شود اعمال می شود. وینرهای نازک یک گزینه موثر برای بیماران پیری با دندانهای فرسوده است.

در بسیاری از موارد، هنگام استفاده از وینرهای پرسلن، حداقل برای هیچ تهیه دندان لازم است.

ضد دردی

برخی از دندانپزشکان لوازم آرایشی ممکن است به طور غیر ضروری برای درمان پروتزهای ارتودنسی در نوجوانان یا بزرگسالان جوان و متوسط که دندانهای دیگر سالم دارند، تنها نیاز به سفید کردن یا تمیز کردن روزانه بیشتری داشته باشند.

به عنوان آماده سازی برای روکش ها، برخی از موارد نیاز به اصلاح دندان دارند، اگر این روش به درستی انجام نشود، حساسیت و پوسیدگی می تواند مشکل باشد.

علاوه بر این، هزینه تعمیر و نگهداری روکش نیز برای بسیاری از افراد ممنوع است. قرار دادن فنجان باید به افرادی با مشکلات زیبایی شناختی معروف مانند دندان های خراب و شکسته که نیاز به یک تاج یا جایگزینی کامل را ندارند محدود شود.

طبقه بندی های مختلف برای روکش ها وجود دارد. یکی از اخیرا طبقه بندی ونیر پیشنهاد شده (2012) طبقه بندی فنل نانکی نامیده می شود و ونیر ها را به صورت زیر تقسیم می کند:

پوشش سطحی Labial
الف) هیچ دخالتی نداشته باشید
ب) لبه مچ پا پر شده
ج) همپوشانی قومی
آماده سازی اینترپراکسیمال
الف) هیچ مشکلی در تماس نیست
ب) سطح تماس با ما
ج) نقطه تماس منتقل شده
روش های تولید
a) ونیرهای غیر مستقیم
ب) مستقیم روکش
مواد
الف) سرامیک
ب) لیتیوم دیزلیکت (پرسلن بسیار نازک و نسبتا بسیار قوی)
ج) داوینچی (پرسلن بسیار نازک)
د) مک (مقاومت بالا به لکه ها و نسبتا قوی)
الف) اکریلیک (دیگر برای کار با کیفیت استفاده نمی شود)
ج) کامپوزیت
g) نانو سرامیک

مقایسه بین یک تاج دندان چینی فلزی، یک تاج دندان تمام پرسلن و ورقه ورقه روکش چینی

ونیر

ونیر

در گذشته، تنها راه اصلاح نواقص دندانی، پوشش دندان با تاج بود. امروزه در اغلب موارد، امکانات متعددی وجود دارد که از آن می توان به موارد زیر اشاره کرد: تاج، پیوند کامپوزیت رزین، ترمیم لوازم آرایشی و یا ارتودنسی.ونیر های غیر دندانپزشکی که به دندان های موجود قالب داده می شوند نیز یک گزینه امکان پذیر هستند. این روکش های دندانی قابل جابجایی و قابل استفاده مجدد هستند و از مواد رزین قابل انعطاف ساخته می شوند. کیت های خود را برای فرآیند تصفیه در دسترس هستند و سپس ویترین های واقعی در یک آزمایشگاه ساخته می شوند و از طریق ایمیل ارسال می شوند.

تعریف دیگر 

روکش دندان یک پوسته بسیار نازک از چینی یا کامپوزیت دندان رنگ است که روی سطوح صورت دندانهای شما چسبیده است تا مسائل مربوط به دندانها را از جمله مینای دندان فرسوده، تراز یا فاصله دندان های ناهموار، تغییر رنگ دندان، تراشه ها یا ترک ها اصلاح کنید.

گرچه روکش ها در دسته دندانپزشکی لوازم آرایشی قرار می گیرند، زیرا آنها لبخند را به زیبایی دندانه ای، دندان های شفاف، و همچنین کیفیت حفاظتی می بخشد و ممکن است نیاز به درمان های گسترده تر را از بین ببرد.

مزایای دیگر عبارتند از دوام، ظاهر لبخند بهبود یافته و نیاز به کمترین میزان حذف ساختار دندان نسبت به تاج و تخت. (حتی انواع روکش وجود دارد که نیاز به تهیه دندان های زیرزمینی ندارند.)

صرفنظر از اینکه دندان های غیر جذاب باعث ایجاد دندان ها می شوند، ممکن است بسیاری از یا حتی تمام مسائل مربوط به دندان های زیبایی خود را حل کنند، از جمله:

مینای دندان : مینای دندان می تواند به طور طبیعی در طول زمان (مصرف نوشیدنی های غیر الکلی، چای یا قهوه، سیگار کشیدن و استفاده از داروهای خاص) و یا به عنوان یک نتیجه از پدیده های ژنتیکی، خلق شود.

ونیر برای اصلاح لبخند هایی که تحت تاثیر مینای دودی قرار دارند، مناسب هستند.
لباس پوشیدن و پاره شدن : همانطور که سن ما دندان های ما به طور طبیعی شروع به سست کردن. دندان های سالم احتمالا تراشه ها، ترک ها یا ظاهر کلی دارند. فنرها می توانند ظاهر طبیعی دندان های سالم و جوان را بازیابی کنند.
ژنتیک: افراد خاصی با فاصله بین دندان های خود که با سن رشد می یابند متولد می شوند.
دندان های بی عیب و نقص : دندان های نامرغوب می توانند از سنگ زنی / انجنیرت دندان، و یا از طریق سایش و پاره شدن کلی ایجاد شوند. این امر می تواند منجر به مسائل نیش زدن (malocclusion) علاوه بر مسائل لبخند زیبایی باشد.
تغییر رنگ: تغییر رنگ پوست دندان ها ممکن است به وضوح از طریق دندان ها حذف شود. در چنین مواردی، روکش ها می توانند یک راه حل ساده و آرایشی ارائه دهند.

آیا شما یک نامزد هستید؟

برای تعیین اینکه آیا شما یک نامزد برای وینرهای دندانی هستید، دندانپزشک شما یک مشاوره اولیه را که در آن سلامت دهان شما ارزیابی می شود، برنامه ریزی کرده و تمامی گزینه های در دسترس را مورد بحث قرار می دهد.

(اکثر دندانپزشکان ترجیح می دهند بیماران را به گزینه های حداقل تهاجمی ترجیح دهند.) درمان شامل تهیه دندان غیر قابل برگشت است، بنابراین مهم است که دندانپزشک خود را در مورد هر گونه جایگزین که نتایج مشابهی را ارائه می دهند، اما حداقل با حذف ساختار دندان.

 

ونیر

گام به گام جزئیات

چندین مرحله در این روش وجود دارد. اول، دندانپزشک شما احتمالا یک بی حس کننده موضعی را اداره می کند تا در هنگام تهیه دندان و قرار دادن روکش راحت شود.

سپس دندان طبیعی خود را با حداقل تغییر شکل آن با یک دستگاه برش چرخان کوچک دستی به نام یک ببر برای ارائه بهترین مناسب آماده می شود. بورها در شکل ها و اندازه های مختلف قرار می گیرند و اجازه می دهند تا دقیق و حداقل دندان را قبل از قرار دادن دندان قرار دهند.

اگر درمان شما شامل روکش های رزین کامپوزیتی مستقیم باشد، دندانپزشک شما سپس کامپوزیت مناسب سایه را به دندان هایتان اعمال می کند، مواد را شکل می دهد و با استفاده از نور شدید، سخت می شود.

لایه های اضافی از کامپوزیت ممکن است برای ساختن روکش به صورت صحیح، طول و شکل برای لبخند خود استفاده شود. هنگامی که تمام کامپوزیت قرار می گیرد، ونیرها به پایان رسید و با استفاده از بور و له کننده ها به منظور ایجاد یک لبخند حیاتی و واقعی انجام می شود.

اگر درمان شما نیاز به وینرهای پرسلن داشته باشد، دندانپزشک شما دندانپزشک شما را از بین خواهد برد که از آن قالب قالب دهان شما ساخته خواهد شد.

این تصور ممکن است به یک آزمایشگاه خارج از دندانپزشکی ارسال شود که در آن فنجان به صورت حرفه ای ساخته می شود. بعضی از دندانپزشکان، آزمایشگاه های دندانپزشکی داخلی و تکنسین ها را برای درمان های زیبایی و تسکین دهنده در زمان کمتری ارائه می دهند. دندانپزشکان دیگر دارای تکنولوژی CAD / CAM هستند و ممکن است در یک بازدید از روکش استفاده کنند.

آزمایشگاه های دندانپزشکی، CAD / CAM و Temporaries

دندانپزشکان به طور معمول با آزمایشگاه های دندانپزشکی خارجی برای تهیه ترمیم هایی که نیاز دارند کار می کنند.

بعضی از آزمایشگاه های دندانپزشکی از فن آوری CAD / CAM برای ساخت روکش استفاده می کنند. اگر شما در یک آزمایشگاه دندانپزشکی ساخته می شود، ممکن است در موقع تعیین آمادگی، موقوفات خود را دریافت کنید.

وینرهای موقت یک پیش نمایش از نتایج مورد انتظار را ارائه می دهند، هرچند باید توجه داشت که موقتا همیشه ممکن نیست.

اگر درمان شما شامل یک یا دو دندان و مینای دندان به اندازه کافی روی سطح باشد، دندانپزشک شما ممکن است فرایند موقت را رها کند.

با این حال، پس از اینکه دندان های شما شکل می شوند، ممکن است به علت از دست دادن مینای دندان در هنگام تهیه دندان، حساسیت بیشتری نسبت به گرم و سرد داشته باشند.

حساسیت افزایش یافته نیز ممکن است رخ دهد اگر شما موقتا قرار داده و برای یک دوره کوتاه پس از قرار دادن وینرهای نهایی.

در طول قرار ملاقات قرار دادن، دندانپزشک شما موقوفه ها را حذف می کند و ونیر های نهایی خود را قرار می دهد، پس آنها آنها را ارزیابی و تنظیم می کنند تا مناسب و رنگ مطلوب را تضمین کنند.

صندلی جانبی CAD / CAM

ونیر

هنگامی که دندانپزشکان از تکنولوژی CAD / CAM در دفتر خود برای تولید ترمیم استفاده می کنند، در یک بازدید از آنها ساخته می شوند، باند و بر روی دندان ها تنظیم می شوند.

این نوع درمان اغلب توسط دندانپزشکان به عنوان "دندانپزشکی روزمره" به فروش می رسد و اصطلاحا به آنها نیاز ندارد.

بازیابی و مراقبت پس از عمل

ونیر ها دوام دارند و نشان داده شده است که سالهاست که نیاز به جایگزینی دارند. دندانپزشک و بهداشت دهان شما برای آزمایش های منظم و تمیز کردن دندان ها برای حفظ سلامتی دهان و طول عمر ترمیم هایتان اهمیت دارد.

مراقبت از مراقبت بسیار مهم است. وینرهای چینی یا خرد شده را نمی توان ترمیم کرد، بنابراین دندانپزشک شما به شما در مورد هزینه ها و اضافه کردن زمان مربوط به جایگزینی مجدد آسیب دیده توصیه خواهد کرد.

برای کاهش خطر آسیب، نباشید یا جویدن روی اشیاء سخت مانند پوسته ها یا استخوان ها و استفاده از دندان های خود را برای باز کردن و یا پاره کردن بسته ها. دندانپزشک شما همچنین ممکن است شما را راهنمایی کند تا از غذاهای خاصی که می توانند باعث آسیب شوند اجتناب کنند.

مسواک زدن و دندان هایتان را به طور معمول انجام دهید و مطمئن باشید که از یک خمیر دندان غیر سایشی استفاده کنید. از آنجا که ونیر ها بسیار تمیز هستند، خطر رنگ آمیزی آنها با غذا یا نوشیدنی ها پس از انجام کامل روند کاهش می یابد. با این حال، بعد از نوشیدن شراب قرمز، قهوه، چای یا سودا توصیه می شود.

مراقب لبخند جدید خود باشید

باید مراقب باشید که به استفاده از وینرها نباشید زیرا پوسته های چینی نازک یا لایه های کامپوزیت می توانند آسیب دیده یا شکسته شوند.

دندانپزشک شما ممکن است به شما در مورد گرایشهای خاص (مانند غذا خوردن هویج) به شما توصیه کند و ممکن است به شما توصیه کند که یک دستگاه محافظ در هنگام خواب بپوشد، به خصوص اگر شما یک برکشور هستید.

ونیر یا سفید؟

ونیر

روکش های دندانی سفارشی یا ونیر های کامپوزیت مستقیم ممکن است "شکل دادن" یا "آماده سازی" همه دندان ها را تحت درمان قرار دهند.

بنابراین، برخی از دندانپزشکان لوازم آرایشی برای اولین بار دندان سفید را برای افرادی که دارای دندانهای ضخیم رنگی هستند، می خواهند لبخند سفید و روشن تر بخوانند، زیرا این گزینه دندانپزشکی کمترین تهاجمی است.

اگر دندان کشیده یا مسائل مربوط به هماهنگی درگیر باشد، ممکن است سفید کننده نیز با درمانهای ارتودنسی، از جمله Invisalign ترکیب شود.

ترجمه شده از سایتهای : ونیرونیر

بازگشت به بالا